Patronul spălătoriei Ledim Com, din Dumbrava Roșie, a refuzat să mai spele rufele murdare ale Spitalului Județean Neamț și a cerut ajutorul instanței pentru a recupera de la unitatea sanitară peste un miliard de lei vechi rezultați din facturile restante. Ieri, la Secția Comercială a Tribunalului Neamț a avut primul termen în procesul deschis, de Mihai Luca, în data de 18 decembrie 2009. "Nu sînt genul de om care umblă prin tribunale, dar de data asta, nu am încotro. Cunosc situația financiară a spitalului, știu că o duce foarte greu, dar nu este normal să fiu lăsat, mereu, pe ultimul plan, iar eu să mă dau peste cap să fac rost de detergenți și alte materiale necesare la spălare. Zilnic, spălam sute de kilograme de lejerie, iar costurile erau destul de mari. În data de 12 noiembrie 2009, după cîteva luni de refuzuri la plată a facturilor restante, am sistat contractul care, în mod firesc , expira la 31 decembrie 2009. M-am adresat, apoi, instanței pentru recuperarea a 1,2 miliarde de lei vechi de la Spitalul Județean Neamț. Am majorări și penalități la facturi în valoare de 576 milioane de lei și conducerea unității sanitare va trebui să-mi plătească fiecare bănuț, pentru că așa este normal", ne-a declarat patronul SC Ledim Com SRL Dumbrava Roșie.
Domnul Luca spune că este pentru prima dată cînd ia decizii radicale în privința spitalului, după 12 ani de relații contractuale. De asemenea, susține că a practicat cel mai mic preț de spălare comparativ cu alte spălătorii din județ și din țară, fapt prin care consideră că a ajutat statul să nu cheltuiască foarte mulți bani pentru serviciile sale. Ba mai mult, a sponsorizat spitalul cu 650 de cearceafuri simple și cîteva sute de fețe de pernă. Mihai Luca este convins că nu-i va ridica nimeni statuie pentru lucrurile bune pe care le-a înfăptuit pentru binele pacienților, dar consideră că putea primi măcar o felicitare din partea conducerii spitalului, cu ocazia sărbătorilor de Paști ori de Crăciun.
În prezent, rufele unității sanitare sînt spălate cu ajutorul altei firme private, urmînd ca, în cel mai scurt timp posibil, să se organizeze licitație pentru atribuirea serviciului conform normelor legale în vigoare. "Voi fi unul dintre concurenți", spune Mihai Luca, un patron preocupat, cum e și firesc, de propria-i afacere.
G. NICORESCU |