Prima pagină Redacţia Publicitate Contact Arhivă Forum Mica publicitate
Sănătate
Publicitate

 

Temelia ideilor dumneavoastra

 
 

Farmaciştii nemţeni agreează intenţiile ministrului

Noile intenţii ale ministrului sănătăţii, Ion Bazac, privind nerezolvata problemă a preţului medicamentelor par să răspundă cerinţelor importatorilor şi distribuitorilor. Aceştia au ameninţat, în cursul anului trecut, de mai multe ori, că vor sista livrările, din cauză că ministrul de atunci, Eugen Nicolăescu, a refuzat să actualizeze, o dată la trei luni, cursul valutelor în raport cu leul, ceea ce a dus la pierderi financiare importante pentru operatorii farmaceutici. Criza la care se ajunsese din cauza neînţelegerilor a dus chiar la punerea în practică a ameninţărilor, distribuitorii încetînd să mai aprovizioneze farmaciile şi spitalele în toamna anului trecut, timp de o lună de zile. În urma semnalelor primite de la importatori şi distribuitori, ministrul Bazac a anunţat, ieri, că „se va adopta o nouă strategie privind politica medicamentului, principalele măsuri urmăresc să stabilească şi să actualizeze preţurile la un curs unic, anual, stabilit în lei, corelat cu volumele achiziţionate de la furnizori”. În această idee, ministrul Bazac, a declarat că „pentru anul 2009, cursul unic va fi de 4 lei”.

Ilie Echim, preşedintele Colegiului Farmaciştilor Neamţ, este de părere că intenţia ministrului sănătăţii promite, în condiţiile în care cursul de care se ţine cont şi acum în stabilirea preţurilor la medicamente este de 3,6 lei. „Dacă ne gîndim că în preţul medicamentelor, cursul valutar luat în calcul acum este de 3,6 lei, stabilirea unui curs pentru acest an de 4 lei înseamnă o creştere semnificativă pentru importatori. Şi bugetul naţional a fost făcut tot pe un curs de 4 lei. Cred, deocamdată, că, fără alte precizări din partea ministrului, poate fi o variantă mulţumitoare. Însă, problema este că nu ştie nimeni cum va evolua euro, în sus, sau în jos. Noi, farmaciştii, aşteptăm cu interes reluarea negocierilor dintre distribuitori şi minister, pentru că în funcţie de înţelegerea la care se va ajunge, vom şti ce ne aşteaptă anul acesta, un an foarte greu după cum deja se simte. Furnizorii noştri, care înainte ne mai ofereau mici discount­uri, de 2 – 7%, care mai compensau adaosurile mici pe care sîntem obligaţi să le practicăm, acum au tăiat aceste discount-uri, indiferent dacă plăteşti cu banii jos, sau la termen”, a spus farmacistul Ilie Echim.

Noul ministru mai are în vedere şi o altă problemă rămasă de pe vremea lui Nicolăescu. Potrivit declaraţiilor, se doreşte generalizarea prescrierii pe baza Denumirii Comune Internaţionale (DCI) şi renunţarea la denumirea comercială a medicamentelor. Aceasta din urmă obliga pacienţii să primească din farmacii exact medicamentul cu denumirea înscrisă pe reţetă, iar în cazul cînd acesta era prea scump chiar şi prin compensare, oamenii erau nevoiţi să revină la medic pentru ca acesta să schimbe pe reţetă medicamentul scump cu altul mai ieftin. Preşedintele Colegiului Farmaciştilor consideră că revenirea la denumirea comună internaţională, chiar dacă acest lucru va însemna modificarea listelor de medicamente compensate şi gratuite, este o măsură care vine în sprijinul pacienţilor, în primul rînd: „Dacă într-adevăr se va reveni la Denumirea Comună Internaţională, oamenii vor putea alege, fiecare, medicamentul pe care i-l permite buzunarul său. Mai mult, vor scăpa de umblăturile de la medic la farmacie şi de la farmacie la medic pentru schimbarea reţetei. Va fi un lucru bun, mai ales că sînt multe medicamente care au aceeaşi substanţă activă, deci acelaşi efect, dar preţurile diferă, în funcţie de producător. Şi se ştie că preţurile la medicamentele originale sînt foarte mari faţă de cele generice, pentru că este vorba de nume mari, firme recunoscute, al căror brand-uri costă!”, a adăugat farmacist Ilie Echim.

Cît priveşte posibilitatea ca pensionarii cu venit sub 600 de lei să beneficieze de medicamente compensate în proporţie de 90%, în limita a 100 lei lunar, după cum a mai anunţat ministrul sănătăţii, măsura ar putea intra în vigoare după adoptarea legii bugetului pe anul 2009. „În momentul de faţă, sînt o serie de medicamente care se acordă cu compensare de numai 50%, astfel că bieţii pensionari, cu venituri mici, trebuie să scoată bani buni din buzunar pentru reţete în fiecare lună. Ceea ce vrea ministrul sănătăţii este, cred, să mărească accesul acestei categorii sociale la compensate de 90%, ca şi măsură de protecţie socială. Este, pe undeva, justificată, deoarece vorbim de un ministru din partea PSD-ului. Au tot interesul să-şi promoveze politicile lor sociale. Însă, repet, dacă vor veni cu măsuri realiste şi decente, pentru a putea avea o colaborare corectă, şi nu vor face protecţie socială pe spinarea noastră, a farmaciştilor, cum a făcut Nicolăescu, vom fi în continuare parteneri. Dar, noi, pentru că tot sîntem acum în perioada de pregătiri pentru acre­ditările din partea Casei de Asigurări de Sănătate, repet - am mai spus-o! - nu vom mai accepta orice, să intrăm cu capul în laţ şi să ajungem la faliment! Nu vom mai accepta orice fel de condiţii, pentru că nu se mai poate! Dacă vor veni cu pro­puneri rezonabile, vom semna contractele, dacă nu, vom înceta orice colaborare! Sînt vremuri foarte grele, cheltuielile sînt foarte mari şi nu ne mai permitem să ducem noi povara lipsei banilor”, a declarat preşedintele Colegiului Farmaciştilor Neamţ.

Potrivit anunţurilor oficiale, susţinerea efortului de lărgire a accesului la compensatele de 90% ar urma să fie făcută din taxa pe viciu.

Cristina IORDACHE

Meteo
Astăzi, cerul va fi mai mult acoperit. Va ninge în zonele de deal şi de munte. Temperatura maximă a aerului va fi de 3 grade Celsius.
Cautare
 
Publicitate

 

Livram poate tipurile de betoane

Ai internet la dublu

 
Conţinutul acestui site este proprietatea SC Sedpress Ceahlăul SRL.
Reproducerea totală sau parţială a materialelor este permisă numai cu menţionarea sursei

ISSN: 1841-6918

© 2007 Sedpress Ceahlăul SRL
All rights are reserved.